Dağ Alıcından Pekmez ve Marmelat Ürettik.

Özkaleli, yabani olarak yetişen dağ alıcının birçok derde deva olduğunu belirterek, alıcın bölgede, özellikle dağlarda organik olarak yetiştiğini kaydetti.Köylülerin bu meyveyi ipe dizerek şehirde sattıklarını ancak, toptan alıcısı bulunmadığı için dallarda kaldığını ifade eden Özkaleli,6 aydır laboratuvar çalışması yaparak aromasını ve içindeki etken şifalı maddeleri bozmadan ilk kez alıç marmeladı ve pekmezini ürettik.

Üzüm şırası ile tatlandırdık dedi.Sonbaharda toplanan alıcı pastörize ederek stokladıklarını ifade eden Özkaleli, gıda üretim izni aldıklarını, ihracat için de çalışmalarının devam ettiğini söyledi.Alıcın Türkiye de birçok bölgede doğal olarak yetiştiğini ve yaklaşık 20 cinsinin bulunduğunu anlatan Özkaleli,Sarı ve turuncu renkte meyvesi bulunan alıç ağacı genelde dağlarda bulunuyor. Aktarlar tarafından idrar söktürücü, kalp ritmini düzenleyici, yüksek tansiyon düşürücü, dolaşım sistemi ve uykusuzluk rahatsızlıklarına şifa olarak öneriliyor diye konuştu.

Ayrıca Pazarlamasının da Fabrika Satış Yerimiz ve sanal mağazamız olan www.zilepekmezi.com  aracılığı ile yapılacağını açıkladı. Bizde doğal ürün ailemize yeni katılan alıç pekmezi ve marmelatını satmakdan son derece mutlu olacağımızı hatırlatır; herkese sağlık mutluluk ve esenlikler dileriz.


www.zilepekmezi.com